Biurko to kluczowy element wyposażenia pokoju dziecięcego, młodzieżowego oraz domowego biura - dla mieszkańców Wrocławia z darmową dostawą, dla innych z dostawą po indywidualnym kontakcie. Odkryj naszą ofertę i skontaktuj się z nami w sprawie dostawy.

Biurka

Białe biurko 110 cm Białe biurko 110 cm
Cena:

380,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biurko 130 w kolorze olcha Biurko 130 w kolorze olcha
Cena:

390,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biurko 8 szuflad Biurko 8 szuflad
Cena:

890,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biurko białe połysk Biurko białe połysk
Cena:

440,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biurko gamingowe z nadstawką Biurko gamingowe z nadstawką
Cena:

380,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biurko narożne białe Biurko narożne białe
Cena:

650,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biurko sonoma 125 z wnęką Biurko sonoma 125 z wnęką
Cena:

530,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biurko w czarnym połysku Biurko w czarnym połysku
Cena:

460,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biurko z półką wiszącą Biurko z półką wiszącą
Cena:

620,00 zł

szt.
zobacz więcej
Ciemne biurko do gabinetu Ciemne biurko do gabinetu
Cena:

730,00 zł

szt.
zobacz więcej
Czarne biurko 135 cm szerokie Czarne biurko 135 cm szerokie
Cena:

500,00 zł

szt.
zobacz więcej
Czarny sekretarzyk Czarny sekretarzyk
Cena:

380,00 zł

szt.
zobacz więcej
Gamingowe biurko z panelem LED TV Gamingowe biurko z panelem LED TV
Cena:

2 020,00 zł

szt.
zobacz więcej
Jasne biurko z nadstawką Jasne biurko z nadstawką
Cena:

420,00 zł

szt.
zobacz więcej
Loftowe czarne biurko Loftowe czarne biurko
Cena:

400,00 zł

szt.
zobacz więcej
Nieduże biurko w kolorze buk Nieduże biurko w kolorze buk
Cena:

280,00 zł

szt.
zobacz więcej
Nowoczesne szare biurko 140 Nowoczesne szare biurko 140
Cena:

380,00 zł

szt.
zobacz więcej
Szare biurko z szufladami Szare biurko z szufladami
Cena:

470,00 zł

szt.
zobacz więcej

O biurkach można mówić prezentując różne aspekty związane z ich funkcjonalnością, estetyką, ergonomią, itp. Ciekawe wydaje się spojrzenie na ten typ mebla w kategoriach ich ewolucji w erze informacyjnej: kiedyś biurka (sekretarzyki, scriptory, kabinety i kantorki) pełne były szuflad i przegródek. Dziś, w erze cyfrowej, wystarczy często prosty blat i noga.

Jednak, choć coraz więcej rzeczy przechowujemy w wirtualnym świecie, nie można zapomnieć o potrzebie przechowywania fizycznych przedmiotów w szufladach biurek. Szczególnym przypadkiem są tu biurka młodzieżowe.

Pytania jakie się nasuwają, to czy biurka młodzieżowe będą dobrym rozwiązaniem dla dorosłych? Czy biurko które spełnia potrzeby uczniów, sprawdzi się też w biurze i gabinecie? Jakie ustawienie biurka w pokoju jest optymalne? Jakimi meblami dopełnić przestrzeń wokół tego mebla?

  1. Od sekretarzyka do biurka gamingowego
  2. Biurko z szufladami
  3. Przykład biurka z szufladami: biurko młodzieżowe
  4. Czy biurka młodzieżowe są tylko dla młodzieży?
  5. Biurka biurowe czyli bureaux de bureau
  6. Jak ustawić biurko w pomieszczeniu?
  7. Jak uzupełnić przestrzeń do pracy i nauki?

Na powyższe pytania, oraz kwestie związane z organizacją biurka jako miejsca pracy, nauki i rozrywki, postaramy się szczegółowo odpowiedzieć.

Od sekretarzyka do biurka gamingowego

W czasach gdy ręczne pisanie listów i korzystanie z piór było powszechne, naturalnym jest, że pierwsze biurka, m.in sekretarzyki miały złożoną budowę, z dużą liczbą przegródek, szufladek, półek, etc. Często zaopatrzone były w nadstawki z szafkami i skrytkami, w których przechowywano korespondencję, kartoteki, różnego rodzaju papiery i dokumenty, oraz inne drobiazgi. Nadstawki te często były przykrywane od frontu skośną płytą lub żaluzją. Meble te charakteryzowały się dekoracyjnymi detalami i były niezwykle atrakcyjne wizualnie.

Nasz sklep nie zajmuje się co prawda sprzedażą antyków, jednak świadomość tego jaka jest różnica w wyglądzie i budowie biurek z tamtego okresu, w porównaniu do biurek współczesnych, nasuwa refleksję o ewolucji biurek w związku z rozwojem technologii, i co za tym idzie zmieniającym się stylem pracy.

Przykładowo, gdy pojawiły się komputery osobiste, biurka zmieniły się aby dopasować się do nowych technologii: pojawiły się podstawki pod klawiatury, miejsca na PC czy nadstawki na monitory. Tego typu meble określa się ogólnym terminem biurka pod komputer.

W dzisiejszych czasach, gdy komputery stały się bardziej kompaktowe, a wiele zadań można wykonać na laptopach, czy urządzeniach all-in-one, popularność zyskują minimalistyczne biurka gamingowe, które często składają się tylko z blatu i nóg.

W przypadku wielu współczesnych biurek, ich użytkownicy nie mają już często potrzeby posiadania szuflad czy szafek na dokumenty i książki, ponieważ przechowują je oni w formie elektronicznej na swoich komputerach.

Wniosek jest taki, że biurka jako meble do pracy, ewoluują wraz z postępem technologicznym i zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Jest to przykład, jak rozwój technologii (w tym wypadku informacyjnej) ma wpływ na design i funkcjonalność mebli.

Biurko z szufladami

Fakt że w dzisiejszych czasach dąży się do minimalizmu, a komputery, serwery, chmury i inne nośniki cyfrowe 'zastępują konwencjonalne szuflady' na dokumenty i książki, nie oznacza że współczesne biurka ich nie posiadają.
Nawet jeśli całą pracę wykonujemy na komputerze i nie potrzebujemy w szufladach przechowywać długopisów, kalkulatorów i notesów, to z pewnością przydadzą się one do przechowywania np. elektroniki, ładowarek do telefonów, słuchawek, kabli, adapterów czy papieru do drukarki.
Szuflady pełnią też funkcję organizacyjną pomagając utrzymać porządek na biurku i w jego otoczeniu.

Ogólnie mówiąc, pomimo że niektóre tradycyjne przedmioty zostały zastąpione przez komputery (do listy można jeszcze dodać choćby kalendarz, list i kopertę, notes z adresami, itp.), to jednak biurka z szufladami wciąż spełniają swoją rolę jako praktyczne rozwiązanie do przechowywania różnych przedmiotów.

Przykład biurka z szufladami: biurko młodzieżowe

Najlepszym przykładem biurek w których szuflady odgrywają kluczową rolę są biurka młodzieżowe.
Młodzież korzysta z biurek do nauki, tworzenia różnych projektów oraz do rozrywki.
Trudno wyobrazić sobie biurko do nauki bez szuflad na podręczniki czy zeszyty. W przypadku hobby (np. rysowania), gdzieś trzeba przechowywać kredki, farby czy papier. Osoba pasjonująca się modelowaniem, musi mieć miejsce na kleje, pędzle, modele, etc. Podobnie gracz, potrzebuje miejsca na kontrolery do gier, słuchawki czy kable sieciowe.

Jeśli więc traktujemy biurko jako swego rodzaju 'centrum kreatywności', gdzie młoda osoba używa go do wykonywania zadań domowych, rozwija swoje umiejętności, odkrywa nowe pasje i zainteresowania oraz tworzy coś nowego, to aby realizować te cele, będzie potrzebowała do pracy przedmiotów i narzędzi, które gdzieś musi przechować.
Klasyczne biurka młodzieżowe z szufladami z pewnością nie zostaną wyparte przez specjalizowane, minimalistyczne biurka gamingowe.

Czy biurka młodzieżowe są tylko dla młodzieży?

Nazwa 'biurko młodzieżowe' często pojawia się w opisach produktów sklepów internetowych i na witrynach sklepów stacjonarnych. Sugeruje ona, że takie biurko skierowane jest tylko dla młodej osoby. Nie jest to do końca prawda.
Jeśli biurko ma uniwersalny design, to tego typu mebel jest jak najbardziej odpowiedni dla dorosłych. Przede wszystkim zwracamy uwagę na ogólną formę mebla oraz jego kolorystykę. Jeśli kolor jest neutralny, to takie biurko będzie odpowiednie zarówno dla młodzieży, jak i osób dorosłych.

Najbardziej uniwersalne są biurka w kolorze białym, czarnym lub szarym (i jego odmianach). Są to dekory ponadczasowe i zwykle nie dominują w pomieszczeniu.
Są też biurka w drewnopodobnych kolorach olchy, sonomy, orzecha czy wenge, które również mogą być elementem wyposażenia zarówno pokoju młodzieżowego, jak i gabinetu do pracy.
W szczególności, w przypadku kolorów drewnopodobnych, często dopasowuje się kolor biurka do koloru podłogi, tak aby stworzyć spójny wygląd w pomieszczeniu.

Biurka biurowe czyli bureaux de bureau

Ciekawostką może być fakt, że pierwsze typy mebli do pisania określano mianem 'scriptor', i miały one postać małych sekretarzyków w postaci skrzynek ze skośną płytą do pisania. Skrzynki te stawiano na stołach. Czasem, przybierały one formę dużych kabinetów wypełnionych szufladami. Meble te były prototypami późniejszych biurek.

Z kolei, sama nazwa 'biurko' pochodzi z fr. 'bureau', które oznacza również biuro, gabinet, itp. W związku z tym, że biuro i biurko mają swoje źródło we wspólnym słowie 'bureau', powstało nawet określenie biurko biurowe, które odnosi się do biurka używanego w biurze lub innym miejscu pracy.
Synonimem dla biurek biurowych są biurka do biura i są to prawidłowe określenia używane w języku potocznym i branżowym - meblarskim.

Wracając do tematu, jeśli biurko ma neutralny design i stonowane kolory, to także biurko młodzieżowe, może stać się elementem biura czy gabinetu. Jak było wspomniane, biurka młodzieżowe mają miejsce na komputer, półki na książki i szuflady na akcesoria, a tym samym mogą być stosowane w domowych biurach, oraz w formalnych środowiskach biurowych.

Oczywiście w przypadku gdy biurko ma być elementem profesjonalnej przestrzeni biurowej, wówczas musi pasować do estetyki biura. Przykładowo, kolorystyka może być utrzymana w stonowanych kolorach, takich jak szarość, grafit, biel, czy inny neutralny kolor.

Biurka w otwartej przestrzeni biurowej
Biurka w otwartej przestrzeni biurowej

Szarości i grafity preferuje się w biurach, ze względu na ich uniwersalność i łatwość dopasowania do różnych stylów (u góry styl industrialny). Naturalne kolory sprzyjają też skupieniu i koncentracji podczas pracy.
Z kolei, gdy biuro utrzymane jest w stylu skandynawskim, również biurka powinny charakteryzować ten styl (np. lekko ukośne nogi i minimalistyczny design).

Jak ustawić biurko w pomieszczeniu?

Ogólnie, można wyróżnić dwa typy ustawienia biurka w danym pomieszczeniu:

  • przy ścianie
  • swobodnie (w dowolnym miejscu, ale nie przy ścianie)

Biurka przyścienne spotyka się najczęściej w pokojach młodzieżowych. Te pokoje nie należą do największych i często mają podłużny kształt, w związku z tym biurko przy ścianie to najpopularniejsze rozwiązanie.
Ponadto, w pokojach młodzieżowych są też inne meble, jak łóżko, szafa i regał, więc tego typu ustawienie biurka pozwala lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Jeśli pokój jest większy lub mamy do czynienia z gabinetem lekarskim, kancelarią adwokacką, biurem, gabinetem domowym, itp. to często biurko ustawia się na środku pokoju/gabinetu.
Zaletą jest łatwy dostęp do biurka z różnych stron, a w przypadku gdy gabinet jest miejscem gdzie odbywają się spotkania i jest potrzeba kontaktu z klientami, pacjentami i gośćmi, ustawienie biurka po środku, ułatwia komunikację i przemieszczanie się wokół biurka. Poza tym w gabinetach o charakterze reprezentacyjnym, ustawienie biurka na środku jest atrakcyjne wizualnie.

Wracając jeszcze do ustawienia przyściennego, należy zauważyć że biurko dobrze jest ustawić w pobliżu okna. Naturalne światło jest bardziej przyjazne dla oczu niż sztuczne oświetlenie. Zaletą takiego ustawienia jest także to, że możemy od czasu do czasu zerknąć za okno i cieszyć się widokiem. Jest to bardzo relaksujące, poprawia ogólne samopoczucie i koncentrację - zwłaszcza, gdy spędzamy dużo czasu przed komputerem.

Pytanie jeszcze, jak ustawić biurko względem okna?
Jeśli jesteśmy odwróceni plecami do okna, ograniczamy dostęp światła z zewnątrz, a na ekranach monitorów mogą występować refleksy świetlne (co nie wpływa na komfort pracy).
W przypadku gdy jesteśmy zwróceni twarzą do okna, jest OK, ale istnieje pewna wada takiego rozwiązania, zwłaszcza gdy pokój jest mocno naświetlony - tj. jesteśmy wystawieni na zbyt intensywne światło, a nasze oczy mogą odczuwać zmęczenie.
Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań jest ustawienie biurka bokiem do okna. W ten sposób optymalnie doświetlamy blat i minimalizujemy odblaski na ekranie komputera.

Jak uzupełnić przestrzeń do pracy i nauki?

Pewien znany informatyk (Charles Petzold) użył kiedyś ładnej analogii to opisu różnicy między pamięcią RAM, a pamięcią masową komputera. Porównał tę pierwszą do blatu biurka, a tę drugą do regału na książki.
Jest to trafne spostrzeżenie. W RAM przechowuje się aktualnie używane dane, tak samo jak na blacie biurka trzymamy tymczasowo potrzebne dokumenty, książki i inne przedmioty z którymi teraz pracujemy.
Na dysku przechowujemy z kolei dane które nie są aktualnie używane, ale mogą być potrzebne w przyszłości. W przypadku mebli, taką rolę spełnia regał.

Regał powinien być wystarczająco pojemny dla naszych potrzeb (zwłaszcza gdy biurko nie posiada szuflad).
Ponadto, w przypadku pomieszczeń biurowych, wyposażenie może obejmować więcej regałów, szaf i innych elementów potrzebnych do funkcjonowania biura.

Meble do biura
Meble biurowe

Przykładowe modele regałów, w różnych szerokościach, w tym regały z szufladami znajdziemy pod linkiem

Innym, równie ważnym (jeśli nie ważniejszym) meblem który dostawiamy do biurka jest siedzisko.
Może nim być krzesło lub fotel. Krzesła wybierane są wtedy, gdy mobilność nie jest aż tak istotna, lub kładzie się nacisk na klasyczny wygląd lub prostotę.

Obrotowe fotele są bardziej popularne od krzeseł (w kontekście biurek). Jest to dość naturalne: pozwalają łatwo przemieszczać się po pokoju/gabinecie, bez konieczności wstawania z miejsca, a poza tym oferują takie funkcje jak regulacja wysokości siedziska, nachylenia oparcia (aby odciążyć kręgosłup), podłokietniki (odciążenie łokci i ramion), funkcje bujania (przydatne podczas długiej pracy), i wiele innych. Krzesła są bardziej uniwersalne, natomiast fotele obrotowe to meble projektowane konkretnie do pracy przy biurku.

Pewnego rodzaju 'rozwinięciem' biurka jest toaletka. Jest to kombinacja biurka i znajdującego się nad jego blatem lustra. Toaletka spełnia dwie funkcje:

  • klasyczne miejsce do pracy i pisania
  • miejsce do przygotowywania się, makijażu i stylizacji

W przypadku gdy mebel wykorzystuje się bardziej w drugim celu, wówczas jego półki i szuflady mogą być przeznaczone do przechowywania kosmetyków i innych akcesoriów do pielęgnacji ciała. Przykładowe realizacje biurek z lustrem:

Jeszcze kilka/kilkanaście lat temu telewizor nie był powszechnym sprzętem pokoju młodzieżowego.
Dziś coraz częściej można go spotkać w pokojach młodzieżowych. W miarę jak technologia się rozwija, wiele osób korzysta z telewizorów i innych urządzeń multimedialnych w swoich przestrzeniach do pracy i nauki. Do przechowywania TV, konsoli do gier, głośników, pilotów, etc. można zastosować szafkę RTV. Taka szafka może stanowić funkcjonalne uzupełnienie biurka.

Oczywiście można by pokusić się o przedstawienie kolejnych typów mebli, które w mniejszym lub większym stopniu uzupełniają biurka (czy ogólnie pokoje młodzieżowe i gabinety).
Są też jednak gotowe, dedykowane zestawy biurowe i młodzieżowe, które łączą w sobie szafy, komody, regały, itp. a biurko pełni w nich centralną rolę.

Zestaw mebli z biurkiem
Zestaw mebli z biurkiem

Dzięki rozwiązaniom typu zestawy mebli, pokój młodzieżowy czy ogólnie, przestrzeń do pracy mogą być zaaranżowane w bardziej spójny sposób.

Istnieją też rozwiązania typu partner's desk, czyli zestawy umożliwiające pracę dwóm osobom (np. rodzeństwu, partnerom biznesowym, małżeństwu), które pracują razem siedząc naprzeciwko siebie. Taki zestaw umożliwia wygodną i efektywną współpracę dwóch osób dzielących jedno biurko.

Biurko dla dwojga
Biurko dla dwóch osób

Przedstawione wyżej zestawy, oraz inne w których pojawia się biurko znajdziemy w kategorii

Dostawa do Wrocławia - gratis

  • wszystkie meble z naszej oferty dostarczamy bezpłatnie pod dom na terenie Wrocławia, jak i innych miejscowości z mapki
  • inne rejony Polski - prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy
  • możliwa również dostawa do Niemiec, Czech, Słowacji, Szwecji

Zamówienia można składać:

Jeśli masz więcej pytań odnośnie dostawy, zamówienia, czy innych aspektów, zapraszamy do zapoznania się z naszym FAQ. Jeżeli nie znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl