Szukasz szafki RTV, która podkreśli charakter Twojego salonu? Zobacz nasze propozycje. Dla klientów z Wrocławia i okolic przygotowaliśmy specjalną ofertę: bezpłatną dostawę. Dla innych lokalizacji w Polsce – prosimy o kontakt, by omówić szczegóły dostawy.

Szafki RTV

Szafki RTV są elementem współczesnych wnętrz. Nowoczesne podejście do ich projektowania różni się jednak od cięższych odpowiedników tych mebli z lat 90-tych. W dzisiejszych czasach duży nacisk kładzie się na nowoczesny design i lekki styl nawiązujący często do wzorców skandynawskich. Ponadto, szafki RTV znajdują zastosowanie nie tylko w salonach i pokojach dziennych, ale też w sypialniach i pokojach młodzieżowych.

  1. Szafki RTV i komody pod telewizor
  2. Nowoczesny design szafek
  3. Młodzieżowe szafki RTV
  4. RTV w sypialni
  5. Uniwersalna komoda TV

Przyjrzyjmy się bliżej różnym aspektom związanym z designem i zastosowaniem szafek RTV.

Szafki RTV i komody pod telewizor

W meblarstwie i w mowie potocznej termin 'komoda' i 'szafka' często oznaczają to samo i używa się ich zamiennie.
Jest między nimi jednak pewna subtelna różnica: szafka jest zwykle mniejsza i służy do przechowywania mniejszych ilości rzeczy.

Szafka RTV to specjalny rodzaj niedużej komody, która służy do przechowywania sprzętu audio-video, jak odtwarzacze DVD, konsole do gier, routery, streamery oraz kable i wszelkie akcesoria, m.in. związane z elektroniką. Ze względu na potrzebę dostępu do przycisków i interfejsów tych urządzeń, front szafek RTV jest często otwarty (w przeciwieństwie do zabudowanych szufladami komód).

Nie jest to jednak reguła. Dzisiejsze telewizory są wielofunkcyjne: potrafią odtwarzać treści z innych urządzeń, mają dostęp do Internetu oraz obsługują strumieniowanie. W takim przypadku, szafka RTV nad którą umieszczony jest taki telewizor, może być zaprojektowana tak, że nie ma potrzeby aby miała otwarte wnęki - dostęp do interfejsów urządzeń jest możliwy poprzez interfejs telewizora.

Jest to duża zmiana w porównaniu z technologią telewizorów lat 90'tych, które stały na ciężkich komodach z otwartymi wnękami na wideo i kasety. Przejście od ciężkich TV z kineskopem do lekkich LCD/LED/plazma, wpłynęło na ewolucję szafek RTV. Obecnie szafki mają lekką konstrukcję, a telewizor często nie stoi na ich blacie, a jest zawieszony na ścianie.

Lekkość podkreślona jest także poprzez zastosowanie wysokich nóżek: prostych lub ukośnych (styl skandynawski). Możliwość podwieszania mebli RTV również zaznacza i uwypukla minimalizm oraz przestronność szafek.

Szafka RTV, podobnie jak biurko jest więc przykładem ewolucji mebli w związku z postępem technologicznym i zmieniającymi się potrzebami.

Nowoczesny design szafek

Jakie cechy posiadają więc nowoczesne szafki pod telewizor?
Poza wspomnianą lekkością podstawy, to front mebla pełni istotną rolę w jej nowoczesnym designie. Zastosowanie połysku oraz oświetlenia LED na otwartych półkach zawsze nadaje meblom efektowny i nieco futurystyczny wygląd.

Nowoczesne RTV charakteryzują się również (podobnie jak klasyczne komody), nietypową kolorystyką, np. bordo, granat czy marmurek. Z kolei pionowe lamele nadają oryginalności oraz tworzą na frontach trójwymiarowy efekt.

Warto też pamiętać, że biel i czerń to kolory ponadczasowe. Stosowane są w wielu stylach wnętrzarskich, ponieważ mają potencjał aby zawsze być w modzie. Jest to uniwersalna i elegancka kolorystyka, którą łatwo można łączyć z innymi odcieniami i wzorami.

RTV mogą też integrować się z innymi meblami (np. witrynami/szafkami wiszącymi) i tworzyć efektowne, nowoczesne meblościanki RTV.

Meble RTV połysk
Meble RTV połysk

Z kolei, w przypadku mebli wolnostojących, szafka RTV może być jednym z wielu elementów kolekcji do pokoju dziennego, tworząc całościowe aranżacje o jednolitym charakterze.

Czarne stylowe meble pokojowe - szafka RTV jako element kolekcji
Szafka RTV jako element kolekcji

Powyższe komplety znajdziemy w kategorii

Młodzieżowe szafki RTV

Dzisiejsza młodzież ma nieporównywalne możliwości w zakresie nauki, generowania treści i komunikacji, w porównaniu z tym co mieli do dyspozycji młodzi ludzie w latach 80., 90. czy nawet na początku XXI w. Dzięki rosnącej dostępności technologii (w tym Internetu), mają dostęp do różnorodnych treści edukacyjnych online, zdalnej nauki, etc.
Młodsze pokolenie obecnie często tworzy i udostępnia treści na platformach typu YouTube, gry komputerowe mogą stać się źródłem ich przyszłego dochodu, a programowanie to w wielu krajach obligatoryjny przedmiot nauczania.

W przypadku choćby tych trzech aktywności, można zauważyć że posiadanie dodatkowego dużego ekranu (obok monitora komputerowego), może być korzystne: podgląd filmu przed publikacją na większym ekranie, wspólne gry przed TV, oglądanie tutoriali w trakcie pisania kodu.

Dzięki kompaktowym wymiarom, telewizor często pełni kluczową rolę i wspiera młodzież w różnych kreatywnych procesach. Szafki RTV pozwalają z kolei uporządkować przestrzeń wokół TV, i umożliwić młodzieży korzystanie z nowoczesnych możliwości w sposób wygodny i efektywny. Tego typu młodzieżowe szafki RTV mogą być też elementem dekoracyjnym, który ładnie integruje się z wnętrzem pokoju młodej osoby.

RTV w pokoju młodzieżowym
RTV w pokoju młodzieżowym

RTV w sypialni

Poza salonem i pokojem gościnnym gdzie szafka razem z umieszczonym na niej sprzętem stanowi domowe centrum rozrywki, RTV mogą występować też we wspomnianym w poprzednim punkcie pokoju młodzieżowym, a także w sypialni. Pokój młodzieżowy to też sypialnia, jednak dodatkowo pełni funkcję miejsca do nauki i pracy, stąd obecność komputera, ewentualnie TV jest naturalna.
Jeśli chodzi natomiast o typowe sypialnie, to ocena posiadania tam telewizora jest subiektywna, i zależy od naszych nawyków, itp.

Zaletą posiadania telewizora w sypialni jest z pewnością wygoda, zwłaszcza gdy lubimy oglądać filmy, seriale i programy TV przed snem (nie wychodząc z łóżka). Wadą może być choćby zaburzenie snu, ponieważ ekran emituje niebieskie światło które wpływa na hormony regulujące sen.

Niemniej jednak, jeśli szafka RTV ma być elementem umeblowania sypialni, to albo należy do kolekcji mebli sypialnianych (tak aby wszystkie miały podobny styl), albo stosuje się alternatywne rozwiązanie w postaci szafki o uniwersalnym kolorze i wzornictwie.
Jak było opisane kilka akapitów wcześniej, kolor biały i czarny to uniwersalne barwy, często stosowanie w różnych stylach wnętrz.

Ciekawym rozwiązaniem może też być szafka podwieszana (ścienna), która optycznie powiększa przestrzeń, zwłaszcza w mniejszych sypialniach. Wiszące szafki RTV nie zajmują miejsca na podłodze i łatwo utrzymać pod nimi czystość.

Szafka ścienna pod TV 40-55 cali
Szafka ścienna pod TV

Uniwersalna komoda TV

W jednym z wcześniejszych punktów opisaliśmy różnicę między współczesnymi RTV, a tymi z lat 90., które 'dźwigały' ciężkie kineskopowe odbiorniki.

Prawdą jest jednak, że praktycznie każda typowa komoda może być użyta jako alternatywa dla szafki RTV. Jest to szczególnie atrakcyjne w przypadku niedużych pomieszczeń, kawalerek, czy innych wnętrz o ograniczonej przestrzeni. Dzięki takiej opcji możemy zaoszczędzić miejsce unikając konieczności posiadania dwóch oddzielnych mebli: RTV i komody.

Jeśli blat jest szeroki, to poza telewizorem, możemy na nim postawić też inne urządzenia, jak dekoder czy konsolę. Z kolei dolną część z szufladami wykorzystujemy tradycyjnie, do przechowywania ubrań, dokumentów, pościeli, etc.

Komoda RTV
Komoda RTV

Taka komoda spełnia rolę mebla 2 w 1: pozwala zaoszczędzić miejsce i zapewnić praktyczne rozwiązanie w organizacji przestrzeni, w tym ekspozycji telewizora. Inne modele klasycznych komód znajdziemy w kategorii

Dostawa do Wrocławia - gratis

  • wszystkie meble z naszej oferty dostarczamy bezpłatnie pod dom na terenie Wrocławia, jak i innych miejscowości z mapki
  • inne rejony Polski - prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy
  • możliwa również dostawa do Niemiec, Czech, Słowacji, Szwecji

Zamówienia można składać:

Jeśli masz więcej pytań odnośnie dostawy, zamówienia, czy innych aspektów, zapraszamy do zapoznania się z naszym FAQ. Jeżeli nie znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl