W przeciwieństwie do szaf przesuwnych, szafy uchylne charakteryzują się drzwiami otwieranymi na bok. Są idealne dla tych, którzy cenią sobie tradycyjny design. Mieszkańcy Wrocławia mogą skorzystać z bezpłatnej dostawy. Jeśli nie mieszkasz w obszarze darmowej dostawy, napisz do nas – omówimy wszystkie szczegóły.

Szafy uchylne

Biała szafa z półkami Biała szafa z półkami
Cena:

940,00 zł

szt.
zobacz więcej
Szafa w stylu prowansalskim Szafa w stylu prowansalskim
Cena:

750,00 zł

szt.
zobacz więcej

Szafa dwudrzwiowa czy narożna?

Szafa narożna to mebel na planie trójkątnym, lub ewentualnie w kształcie litery "L". Tego typu szafy ustawiane są w kątach / rogach pokoju (nazywa się je też często szafami kątowy / rogowymi). Mają z reguły prosty, jednoskrzydłowy front i czasem nadstawkę u góry, która zwiększa wysokość mebla.

W przeciwieństwie do szaf narożnych, typowa szafa uchylna ma kształt prostopadłościanu. Zaopatrzona jest ona w co najmniej dwa skrzydła (szafy jednoskrzydłowe nazywa się półszafami i najczęściej stanowią uzupełnienie dwu- i trzydrzwiowych szaf uchylnych).

Jeśli chodzi o przeznaczenie, to właściwie nie ma między nimi żadnej różnicy. Oba typy szaf (narożna / dwudrzwiowa) są szafami ubraniowymi i służą do przechowywania odzieży, bielizny, itp. Różnica jest w kształcie, i w sytuacji gdy chcemy maksymalnie zagospodarować przestrzeń, a układ pokoju pozwala nam wykorzystać jego część kątową, to warto pomyśleć o szafie narożnej. Szafa tego typu nie zajmuje dużo miejsca, a dodatkowo potrafi ładnie integrować się z innymi szafami dwudrzwiowymi, czy egzemplarzami z większą liczbą drzwi.

Przykład narożnej garderoby
Przykład narożnej garderoby

Szafa narożna może też być spoiwem mebli dziennych, jak witryny oraz wielofunkcyjne segmenty z barkami, otwartymi półkami i szafkami.

Narożna meblościanka
Narożna meblościanka

Jak było wspomniane, szafy narożne, dwudrzwiowe i inne modele często zaopatrzone są w nadstawki, pozwalające jeszcze bardziej wykorzystać przestrzeń, w tym przestrzeń w narożu pokoju.

Nadstawki w dużej garderobie
Nadstawki dużej garderoby

Wszystkie przedstawione wyżej zdjęcia pochodzą z oferowanych przez nas narożnych garderób i meblościanek, które znajdziemy w kategorii

A może szafa z lustrem?

Okazuje się, że lustra znane były już 3 tys. lat p.n.e. (w Egipcie), a w Polsce do XV w. funkcjonowała nazwa "zwierciadło" (od zerknąć, spojrzeć). Z kolei nazwa "lustro" pochodzi z włoskiego (blask, połysk). Obecnie lustra wytwarzane są jako szklane przedmioty z gładką, wypolerowaną powierzchnią pokrytą warstwą srebra lub aluminium. Mają właściwość odbijania światła oraz znajdujących się przed lustrem przedmiotów.

W domach, lustra służą do toalety, przeglądania się i dekoracji wnętrz. Są zaliczane do mebli (jako osobna kategoria). Lustro nie musi jednak być samodzielnym meblem. Taflę lustra można bowiem wprawić w inny mebel, np. w szafę. Idealnie sprawdzają się jako elementy frontów szaf, zarówno uchylnych, jak i przesuwnych. W lustrze można się przejrzeć, a jako składnik dekoracji wnętrza, ma właściwość optycznego powiększania i rozjaśniania pokojów i przestrzeni mieszkalnych.

Kiedy pomyśleć o szafie przesuwno-składanej?

Zdecydowana większość współczesnych szaf, to szafy uchylne i przesuwne. Istnieją też modele łączące cechy obu wymienionych. Są to szafy z frontami przesuwno-składanymi. Tego typu rozwiązania spotyka się nie tylko w meblarstwie, ale też w stolarce budowlanej, jako drzwi dzielące pomieszczenia.
Przykładowo mamy duże pomieszczenie i chcemy go tymczasowo lub na stałe podzielić na mniejsze przestrzenie / pomieszczenia. Możemy w takiej sytuacji wykorzystać:

  • drzwi uchylne
  • przesuwne
  • harmonijkowe
  • wahadłowe
  • przesuwno-składane
  • inne rozwiązania

W meblarstwie drzwi przesuwno-składane wykorzystuje się, m.in jako fronty szaf (choć zdecydowanie rzadziej niż fronty uchylne i typowo przesuwne).

Wyobraźmy sobie szafę o szerokości 200 lub 250 cm. W przypadku szafy uchylnej, front będą stanowiły drzwi w ilości 4 do 6 (trudno bowiem wyobrazić sobie ponad 2-metrową szafę z dwoma monstrualnymi drzwiami uchylnymi). Pomijając kwestie techniczne, taka szafa byłaby bardzo niewygodna w użytkowaniu - trzeba by otwierać duże drzwi i mieć odpowiednio duży zapas miejsca przed szafą. Podział szafy na 4 lub 6 drzwi wymusza jednak konkretny podział środka (zawiasy!) oraz fakt, że gdy chcemy mieć jednoczesny dostęp do całej zawartości, musimy pootwierać wszystkie drzwi.

W przypadku szafy przesuwno-składanej, podział środka nie ma związku z frontem, i wystarczy całkowicie odchylić oba fronty do zewnątrz aby uzyskać nieskrępowany dostęp do całego wnętrza mebla (w przypadku szafy typowo przesuwnej, zawsze któraś strona będzie przysłonięta). Pod poniższym linkiem znajduje się animacja pokazująca schemat otwierania i zamykania drzwi szafy przesuwno-składanej:

Wydaje się, że właśnie w takiej sytuacji - gdy czasem potrzeba jest szybko rzucić okiem na całą zawartość szafy - tego typu opcja (oparta o przesuwno-składany system otwierania), wyda się najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Czy szafa z szufladami może zastąpić komodę?

Zwykle, gdy chcemy umeblować puste mieszkanie lub pokój, w pierwszej kolejności myślimy o meblach, typu: łóżko, krzesło, stół i szafa. Jest to naturalne - musimy mieć na czym spać, mieć na czym i przy czym siedzieć oraz mieć mebel do przechowywania odzieży.
Jeśli pokój jest na tyle mały, że nie pomieścimy w nim dodatkowo komody, to możemy pomyśleć o szafie z wbudowanymi szufladami. Innym argumentem za szafą z szufladami jest fakt, że gdy chcemy posegregować odzież i bieliznę, to szuflady w szafie są niezastąpione. Z reguły znajdują się w dolnych partiach mebla i jest do nich łatwy dostęp. Niezależnie czy szafy projektuje się z szufladami zewnętrznymi, czy wewnętrznymi, ich rola jest ta sama co w przypadku komód - mają pomóc w utrzymaniu porządku.

Dostawa do Wrocławia - gratis

  • wszystkie meble z naszej oferty dostarczamy bezpłatnie pod dom na terenie Wrocławia, jak i innych miejscowości z mapki
  • inne rejony Polski - prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy
  • możliwa również dostawa do Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji

Zamówienia można składać:

Jeśli masz więcej pytań odnośnie dostawy, zamówienia, czy innych aspektów, zapraszamy do zapoznania się z naszym FAQ. Jeżeli nie znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Sprawdź opinie naszych klientów na Google Moja Firma.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl