Zapoznaj się z naszymi toaletkami, które doskonale komponują się z wymaganiami współczesnych sypialni. Dla mieszkańców Wrocławia przygotowaliśmy ofertę bezpłatnej dostawy. Jeżeli mieszkasz poza granicami naszej darmowej dostawy, zapraszamy do kontaktu, by ustalić szczegóły przesyłki.
Współczesna toaletka to mebel integrujący szuflady, półki i blaty, w których przechowuje się kosmetyki i przybory toaletowe. Nieodłącznym elementem jest lustro, które dodatkowo można podświetlić ledem.
W dawnych czasach, podejście do toaletki i rytuałów pielęgnacyjnych różniło się od obecnych praktyk. Przed wynalezieniem nowoczesnych kosmetyków, toaletki służyły głównie do podstawowych działań związanych z higieną i dbałością o urodę. Te tematy zostaną podjęte w poniższym artykule.
- Gotowalnia
- Szuflady we współczesnych toaletkach
- Toaletki i lustra
- Toaletki z oświetleniem LED
- Toaletki dla dziewczynek
- Toaletki w sypialni
- Inne typy stolików
- Szkatułki
- Shaving table i George Brummell
Poruszymy też kwestię innego zastosowania tych mebli.
Toaletka nie musi być bowiem ograniczona tylko do makijażu. Może być wszechstronnym meblem, który pozwala dziewczynkom na rozwijanie swojej kreatywności, dbanie o siebie i czerpanie radości z różnych aktywności.
Świetnym rozwiązaniem okazuje się też kombinacja konsoli z lustrem i komody. Podejmiemy temat stolików toaletowych bez lustra, szkatułek oraz męskich toaletek.
Zapraszamy do lektury.
Gotowalnia
Toaletka to niewielki stolik z lustrem do wykonywania rytuałów związanych z dbaniem o urodę. Jest to popularny mebel (zwłaszcza wśród kobiet), i spotykamy go zwykle w sypialniach i garderobach.
Z toaletki można korzystać codziennie rano i wieczorem wykonując rutynowe czynności związane z pielęgnowaniem wyglądu, jak aplikowanie kremów czy czesanie włosów, ale też korzysta się z nim przed wyjściem z domu.
W okresie staropolskim używano nawet specjalnego określenia na toaletkę, i nazywano ją gotowalnią. Miała formę prostokątnego stołu ozdobionego koronkami i galonami, i należała do wyposażenia sypialni, lub stała w pomieszczeniu o tej samej nazwie. Mebel ten wchodził często w skład wyprawy ślubnej.
Dziś termin gotowalnia nie jest już używany, i zastąpiono go toaletką, jednak jak nazwa wskazuje, jest on związany z dbaniem o wygląd i z 'gotowością do wyjścia', przygotowywania się na określoną okazję, jak wizyta gości, wizyta w kościele, spotkanie towarzyskie, itp.
W kontekście XVIII i XIX-wiecznych gotowalni, warto też zwrócić uwagę na podejście do rytuałów pielęgnacyjnych, które pod pewnymi względami różniły się od obecnych praktyk. Przykładowo, przed wynalezieniem nowoczesnych kosmetyków, kobiety stosowały wiele naturalnych produktów, jak oleje roślinne i zioła. Kosmetyki były proste, np. krem na bazie mleka, miodu i oliwy, kremy na bazie tłuszczów zwierzęcych. Kredka do oczu wykonana była z sadzy lub pyłu wulkanicznego, rzęsy i brwi modelowano woskiem pszczelim, twarz matowiono różnymi mieszankami proszków, a do malowania ust i policzków stosowano roślinne barwniki z kory drzew, owoców i kwiatów.
Same rytuały pielęgnacyjne również ograniczały się do podstawowych czynności. Nie było suszarek, lokówek ani prostownic do włosów. Kobiety korzystały z prostych przyborów, jak grzebienie, szczotki czy wsuwki, którymi czesały i układały włosy.
Popularne były też peruki, zwłaszcza wśród arystokracji i bogatych mieszczan. Inni ozdabiali włosy wstążkami, koralikami, tasiemkami, itp. Popularne były też czepki do ochrony fryzury podczas snu, a także wachlarze.
Te wszystkie przybory, drobiazgi, pojemniki na perfumy, itd. trzeba było gdzieś przechowywać, w związku z tym toaletki były i są wyposażone w rzędy szuflad i przegródek, które stanowią za miejsce dla wszelkich akcesoriów których używa się w trakcie codziennych praktyk i zabiegów kosmetycznych.
Szuflady we współczesnych toaletkach
Mimo że dzisiejsze kosmetyki i przybory do pielęgnacji ciała zmieniły się, to nadal potrzebna jest przestrzeń do ich przechowywania.
Najbardziej naturalnym miejscem na podkłady, pudry, cienie do powiek, kredki do oczu, tusze do rzęs, itd. są szuflady. W płaskich podblatowych szufladach przechowuje się zwykle tego typu drobne kosmetyki, w tym także lakiery do paznokci, czy pomadki do ust. Można w nich trzymać też inne drobiazgi, jak zegarek, opaski do włosów, spinki, gumki czy waciki kosmetyczne.
Boczne, nieco głębsze szuflady, można wykorzystać na kremy do rąk i twarzy, dezedoranty, perfumy, szczotki do włosów, suszarki, lokówki, ręczne lusterka i wszelkie inne większe akcesoria.
Warto też zwrócić uwagę na konstrukcję współczesnych toaletek. Bywały bowiem czasy, że toaletkę stanowiła komoda z opartym na jej blacie lustrem.
Choć komoda kojarzy się z szufladami i ma bardziej tradycyjny charakter, to jednak nie jest wygodnym rozwiązaniem, choćby w przypadku wykonywania makijażu. Ze względu na brak miejsca na kolana, toaletka zbudowana z komody nie zapewnia komfortu i wymusza siedzenie dalej od lustra.
O wiele lepszy dostęp daje toaletka której podstawę stanowi biurko. Umożliwia ona wsunięcie się bliżej, co jest bardziej wygodne podczas precyzyjnego nakładania makijażu na twarz.
Przeważająca ilość współczesnych toaletek oparta jest właśnie o biurko jako przestrzeń w której szufladach przechowuje się kosmetyki, i na którego blacie ustawia się lustro.
W tym miejscu warto też wspomnieć że biurko którego cechą charakterystyczną jest płaski, prostokątny blat z szufladą w oskrzynieniu, pod którą znajduje się centralna wnęka z bocznymi szufladami, powstało w 1675 roku.
Innymi słowy, układ biurka który znamy, i z którego korzystamy na co dzień, i który stanowi podstawę dla nowoczesnych toaletek, pojawił się w XVII w. we Francji jako Bureau Mazarin.
Biurka z wnęką na kolana są dziś standardem i umożliwiają wygodne korzystanie z tego mebla, w tym pracę biurkową i codzienne dbanie o urodę.
Toaletki i lustra
Szuflady zapewniają niezbędne miejsce do przechowywania kosmetyków i innych drobiazgów, natomiast to lustro jest nieodłącznym i podstawowym elementem każdej toaletki. Właściwie, toaletkę można sobie nawet wyobrazić w formie zwykłego stołu i małego mobilnego lusterka ustawionego na jego blacie. Wiele osób korzysta z takiego rozwiązania, zwłaszcza w przypadku braku miejsca na dodatkowy mebel.
Wbudowane, czy w jakikolwiek inny sposób zintegrowane z toaletką lustro spełnia przede wszystkim funkcje praktyczne: oglądanie swojego odbicia, sprawdzania wyglądu, wykonywanie makijażu, układanie fryzury, itp. Brak lustra w toaletce byłby nietypowy i ograniczałby jej funkcjonalność.
Poza walorami praktycznymi, lustra spełniają też funkcje dekoracyjno-estetyczne, tj. dodają charakteru i elegancji do wnętrza.
Mogą być w różnych kształtach i stylach, tak aby dopasować się do ogólnej estetyki pomieszczenia.
Najczęstsza forma luster w toaletkach, to lustra prostokątne (w różnych rozmiarach i proporcjach). Oferują one szerokie pole widzenia i są funkcjonalne w codziennym użytkowaniu. Okrągłe i owalne lustra są mniej popularne, jednak dodają one subtelnych i delikatnych akcentów; wprowadzają do wyglądu toaletki więcej elegancji. Bywają też lustra kwadratowe, które mogą być interesującym wyborem dla osób poszukujących bardziej nowoczesnych i nietypowych kształtów, a także lustra o niekonwencjonalnych kształtach, np. trapezy czy romby. Takie lustra pełnią już funkcje bardziej dekoracyjnych elementów, które mogą przyciągać uwagę.
Powyżej pokazana jest wisząca toaletka przyścienna w kolorze szałwiowym. Wyposażona jest ona w dwa lustra, zamiast standardowego jednego. Drugie lustro po prawej wydaje się w tym przypadku być elementem bardziej dekoracyjnym niż funkcjonalnym. Można je traktować jako stylowy akcent, który tworzy zbalansowany i przyjemny dla oka wygląd całości.
Toaletki z oświetleniem LED
Zadaniem lustra jest odbijać naturalne światło wpadające przez okno lub rozpraszać sztuczne światło z lampy która stoi obok.
Aby dostarczyć odpowiednie oświetlenie i poprawić widoczność przy makijażu czy innych precyzyjnych czynnościach związanych z pielęgnacją ciała, można też użyć oświetlenia LED.
LED-y są energooszczędne, mają dłuższą żywotność, są przyjazne dla oczu, a także dodają efektu wizualnego. Mogą przybierać różne formy, od taśm ledowych, po punktowe światła wbudowane w ramę lustra.
Rozwiązania oparte na tej formie doświetlenia twarzy mają wiele zalet, ponieważ dostarczają równomiernego i naturalnego światła, które bardzo dobrze oddaje kolory skóry i makijażu, co potem pozwala też na dokładną ocenę efektów pracy przy toaletce.
Toaletki dla dziewczynek
Toaletki kojarzą się w szczególności z meblami dla kobiet i dziewczyn, które układają i stylizują przy nich włosy, pielęgnują skórę, aplikują makijaż, wykonują manicure, i ogólnie sprawdzają swój wygląd. Szufladki mebla wykorzystują do organizacji biżuterii, akcesoriów i kosmetyków, aby mieć je zawsze pod ręką.
Meble te stosują do codziennej pielęgnacji i przygotowywania się przed wyjściem do pracy, na spotkanie, na randkę, imprezę czy inne specjalne okazje. Młode dziewczyny uczą się przy nich dbać o siebie i eksperymentować z różnymi stylami.
Choć toaletki kojarzone są właśnie z przestrzenią do makijażu i przygotowywania się do wyjścia, jednak nie są one wyłącznie dedykowane dorosłym, czy tylko kobietom. Toaletki mogą też być na wyposażeniu w pokojach dziewczynek.
Taka toaletka może stanowić przestrzeń gdzie dziewczynki mogą się czesać, ćwiczyć zawiązywanie koków, dobierać dodatki, ale też bawić się i rozwijać swoją kreatywność. Mogą udawać że są gwiazdami lub stylistkami mody, mogą czuć że są dorosłe.
Toaletki dla dziewczynek są bardziej kolorowe, np. łączą subtelny i dziewczęcy róż z bielą. Takie zestawienia są atrakcyjne dla dzieci, które lubią delikatne kolory i romantyczny wygląd.
Blat toaletki można wykorzystać jako miejsce do odrabiania lekcji, rysowania, tworzenia notatek itd. W szufladach można trzymać długopisy, kredki, bransoletki, naszyjniki, pierścionki i zabawki. Nadstawki posiadają z reguły półeczki na których można organizować przybory albo układać dekoracje. Lustra toaletek dla dzieci są zwykle pozbawione oświetlenia i mają często owalny kształt.
Toaletki w pokojach dziewczynek mogą być pięknym i funkcjonalnym dodatkiem do ich przestrzeni.
Toaletki w sypialni
W przeszłości toaletki często były umieszczane w sypialniach jako część ich wyposażenia. Były używane jako miejsce gdzie kobiety mogły przygotowywać się do snu lub do wyjścia oraz wykonywać rytuały pielęgnacyjne rano i wieczorem.
Podobnie jest dziś; sypialnia i garderoba to dwa najpopularniejsze miejsca gdzie spotyka się toaletki. W obydwu tych pomieszczeniach znajdują się szafy, a więc blisko jest do ubrań i akcesoriów.
Czasem w sypialniach używa się toaletek podwieszanych, które charakteryzują się minimalistycznym designem, który jednak ogranicza ich przestrzeń do przechowywania kosmetyków i przyborów. Interesującym pomysłem na uzupełnienie tej funkcjonalności jest zastosowanie komody jako osobnego mebla w sypialni. Ustawione obok siebie tworzą spójny i harmonijny zestaw.
Toaletka (konsola z lustrem) używana jest do pielęgnacji, a komoda z szufladami do przechowywania i organizowania biżuterii, suszarek do włosów, prostownic, itp. Duża komoda dostarcza jednocześnie miejsca na blacie na kosmetyki, perfumy, wazony z kwiatami, etc.
Zestaw składający się z toaletki i komody może być atrakcyjnym rozwiązaniem w przypadku sypialni, w której chcemy wykorzystać dwie ściany. Toaletka może być umieszczona przy jednej ścianie, a komoda przy drugiej, tworząc funkcjonalny i estetyczny układ.
Sypialnię kojarzymy z miejscem odpoczynku, relaksu i przyjemności. Toaletka będąca jej częścią również stanowi przestrzeń, w której można cieszyć się chwilą i przygotowywać do nowego dnia; w szczególności mebel można uzupełnić o fotel lub krzesło
Inne typy stolików
Stoliki toaletowe to meble które mogą nie mieć stałego lustra, co najwyżej jedną lub dwie szuflady pod blatem. Spełniają wówczas bardziej uniwersalne funkcje: małych biurek, pomocników i sekretarzyków.
W sytuacji gdy mebel nie posiada nadstawki z lustrem, dobrze jest ustawić stolik bokiem do okna (lub przodem). Małe lusterko nie zastąpi dużego lustra (często wyposażonego w led), dlatego dobre ustawienie mebla względem okna jest kluczowe, aby uzyskać lepszą widoczność. Dzięki takiej konfiguracji, nie dość że toaletka korzysta z naturalnego światła wpadającego przez okno, to dodatkowo staje się też centralnym punktem w pomieszczeniu.
Kontrastem dla stolików toaletowych nie wyposażonych standardowo w lustro, są toaletki z ruchomymi lustrami na bocznych skrzydłach. Tego typu rozwiązanie pozwala na dostęp do różnych kątów widzenia i może ułatwić wykonywanie czynności pielęgnacyjnych i kosmetycznych. Skrzydłowe lustra są zamykane i otwierane w zależności od potrzeb użytkownika, który dostosowuje ich kąt i pozycje do własnych potrzeb.
Takie toaletki były popularne w przeszłości, a dziś mają często wartość sentymentalną i historyczną. Dobrze zachowane modele uważane są za unikalne i cenne dla kolekcjonerów mebli antycznych oraz miłośników historii i stylu życia sprzed wieków.
Szkatułki
Innym cennym kolekcjonersko typem toaletki jest szkatułka, która miała swoją popularność w XVIII i XIX w., głownie ze względu na swą kompaktowość. Współczesne modele mają prostszą budowę i są mniej ozdobne niż te z przeszłości.
Ich renoma spadła, ponieważ zostały zastąpione przez kosmetyczki - praktyczne i nowoczesne torby/etui wykonane z tworzyw sztucznych, tkanin lub skóry. Obecnie to w nich przechowują swoje kosmetyki zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Warto jednak zauważyć, że drewniane toaletki-szkatułki, pomimo swych niewielkich gabarytów, są także meblami. Mebel nie musi być bowiem dużym i złożonym przedmiotem jak sofa, łóżko czy stół. Może mieć formę małego schowka, który został zaprojektowany i przystosowany do użytku (w tym wypadku pielęgnacji twarzy). Innymi słowy, mebel może przyjmować różnorodne formy i rozmiary, o ile spełnia określoną funkcję użytkową.
W przypadku szkatułek, posiadają one wieko które zabezpiecza zawartość przed dostępem z zewnątrz i zwykle mają wbudowane lusterko. Były (i czasem nadal są) używane jako przenośne stacje (np. do golenia twarzy), które ustawia się na stole lub innym płaskim miejscu i przeprowadza rytuały.
Szkatułki bardzo często były wykorzystywane przez mężczyzn, którzy trzymali w nich noże do golenia, kremy, pędzle i inne akcesoria związane z pielęgnacją brody i wąsów.
Shaving table i George Brummell
Toaletki od zawsze były kojarzone z meblami damskimi, jednak był okres gdy toaletki męskie cieszyły się dużą popularnością.
W przeszłości istniały różne ich typy, m.in. "shaving table", "dressing table", oraz barbier'y. Meble te miały męski charakter, męskie wzory i wykończenia, (np. metalowe akcenty) oraz schowki przeznaczone dla męskich kosmetyków i akcesoriów do golenia.
W kontekście tych mebli nie sposób nie wspomnieć George'a Brummella (1778-1840), który był znanym angielskim arbitrem mody i dandysem. Przyczynił się on do popularyzacji męskich toaletek; spędzał dużo czasu przed lustrem, pielęgnując swoją cerę, włosy i zarost. Jego nawyki pielęgnacyjne były nietypowe w jego czasach, jednak wpłynęły na kulturę mody męskiej.
Dziś toaletki dla mężczyzn nie cieszą się już taką popularnością.
Przede wszystkim, rozwój technologii przyniósł nowe narzędznia do pielęgnacji męskiej, np. maszynki i golarki elektryczne. Są one wygodne, szybkie i efektywne w goleniu zarostu. Ponadto, mężczyźni często ograniczają swoje potrzeby pielęgnacyjne do łazienki. Współczesny mężczyzna często skupia się na prostych i funkcjonalnych narzędziach, a kremy po goleniu czy balsamy mogą być przechowywane w łazience lub w innych bardziej praktycznych miejscach, a niekoniecznie na tradycyjnej toaletce.
W rezultacie, toaletki dla mężczyzn coraz rzadziej pojawiają się w domach, stając się meblami zarezerwowanymi przede wszystkim dla kobiet.
Dostawa do Wrocławia - gratis
- wszystkie meble z naszej oferty dostarczamy bezpłatnie pod dom na terenie Wrocławia, jak i innych miejscowości z mapki
- inne rejony Polski - prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy
- możliwa również dostawa do Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji
Zamówienia można składać:
- telefonicznie: 602-264-136 (codziennie od godz 8 do 20)
- mailowo: sklep@awmeble.pl>
- lub przez opcję "Do koszyka"
Jeśli masz więcej pytań odnośnie dostawy, zamówienia, czy innych aspektów, zapraszamy do zapoznania się z naszym FAQ. Jeżeli nie znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Sprawdź opinie naszych klientów na Google Moja Firma.