Odkryj kompletne rozwiązania do Twojego domu w naszej ofercie zestawów mebli. Wrocław? Dostawa w cenie!. Inne lokalizacje? Zapraszamy do kontaktu.
Interesują Cię zestawy stołowe czy meble do przedpokoju? Zajrzyj tutaj i tutaj.

Zestawy mebli

Jasnoszare meble biurowe Jasnoszare meble biurowe
Cena:

3 160,00 zł

szt.
zobacz więcej
Meble dla dziewczynki Meble dla dziewczynki
Cena:

2 970,00 zł

szt.
zobacz więcej
Meble dziecięce z toaletką Meble dziecięce z toaletką
Cena:

2 620,00 zł

szt.
zobacz więcej
Nowoczesny zestaw mebli biurowych Nowoczesny zestaw mebli biurowych
Cena:

3 000,00 zł

szt.
zobacz więcej
  • nowość

Zestaw mebli czy komplet mebli?

Mebel często stanowi najważniejszą część wyposażenia mieszkania. Służy do wykonywania różnych czynności, jak spanie, leżenie (łóżka), siedzenie (krzesła), jedzenie (stoły), pisanie (biurka), itp. Pozwala przechowywać przedmioty, np. naczynia (kredensy), pościel (komody), odzież (szafy). Czasem też spełnia walory czysto dekoracyjne. Ulega takim samym przemianom stylowym, jak obiekty z innych dziedzin sztuki, i na pewno wywiera duży wpływ na życie człowieka. Często występuje pojedynczo, ale równie często w zestawach i kompletach. Czym te pojęcia się od siebie różnią?

Z formalnego punktu widzenia, komplety (zwane też garniturami), są bardziej zwarte stylistycznie. Np. biurko, regał i łóżko mogą stanowić komplet mebli do pokoju młodzieżowego, lub pokoju typu gabinet. Jeśli stanowią całościowe umeblowanie określonego wnętrza, oraz mają ten sam styl, konstrukcję, wykończenie, itp., to taki zespół mebli określa sie kompletem.

Zestawy również mogą stanowić całościowe umeblowanie wnętrza, jednak formalnie - są wykonane niezależnie od siebie. Pomimo tego, dają się grupować w dostatecznie harmonijne zbiory i podobnie jak komplety, mają te same cechy: stylowe, materiałowe, kolorystyczne, itp. W pewnym sensie, zestawy są bardziej elastyczne - bo to nie producent "narzuca" całościowe wyposażenie wnętrza, decyzja pozostawiona jest przyszłemu użytkownikowi mebli. W języku powszechnym, pojęcia "komplet" i "zestaw mebli" są używane zamiennie (w tym miejscu należałoby też wspomnieć o systemach mebli, które na ogół również stanowią synonim opisanych pojęć).

Przeglądając ofertę, można natknąć się zarówno na komplety, jak i zestawy, i w większości przypadków meble, które się za tymi nazwami kryją, można dekompletować (zamawiać wybrane elementy), a także domawiać inne meble uzupełniające, aby móc urządzić mieszkanie wg. własnych zasad, potrzeb, preferencji.

Jakie rodzaje zestawów wyróżniamy?

Poza meblami ogrodowymi, praktycznie wszystkie stanowią wyposażenie zamkniętych przestrzeni, jak domy, sklepy, warsztaty, szkoły, kościoły, itp.
Każdy dom i mieszkanie podzielone jest na konkretne pomieszczenia które służą różnym celom, jak pokój dzienny, jadalny, kuchnia, łazienka, korytarz, etc.
Zestawy i komplety mebli klasyfikuje się bardzo często właśnie ze względu na miejsce w którym będą się znajdowały, na pomieszczenie które będą wypełniały i będą stanowiły jego wizytówkę.

Kategorię "Zestawy mebli" podzieliliśmy na podkategorie:

  1. meble do pokoju dziennego
  2. zestawy młodzieżowe
  3. komplety mebli dziecięcych
  4. garderoby

Nie oznacza to, że zapomnieliśmy o innych meblach, np. sypialnianych, przedpokojowych czy stołowych. Bardzo często granica między nimi jest bowiem zatarta, np. komplet stołowy może być elementem większego kompletu dziennego. Innym razem, wraz z meblami kuchennymi może stanowić wyposażenie kuchni.
Przyjęliśmy zasadę, że opisywaną kategorię będą stanowiły w większości meble o konstrukcji skrzyniowej.
Z kolei systemy w których dominuje konstrukcja szkieletowa (jak zestawy stołowe, narożniki kuchenne czy łóżka sypialniane), będą stanowiły oddzielne kategorie.
W artykule odwołamy się jednak do nich.

Meble do pokoju dziennego

Często na określenie pokoju dziennego, używa się nazwy salon. Oznacza to, że nazwy komplety do pokoju dziennego i systemy do salonu używane są zamiennie. Na tego typu pomieszczenia używa się też często nazwy pokój gościnny.
Wyczuwalna jest jednak subtelna różnica między pokojem dziennych, a salonem. Salon jest bowiem pokojem obszernym. Ta obszerność i przestronność daje dużo większe możliwości w zakresie doboru różnych typów mebli (niż ma to miejsce w przypadku mniejszego pokoju dziennego).
W salonach często spotyka się komody, szafki RTV, witryny, a nawet szafy (często jako systemy). Ponadto, odnajdujemy w nich ławy i towarzyszące im fotele. Nieodłącznym elementem są meble wypoczynkowe, a i nie brak jest miejsca na zestaw stołowy na 6, 8 lub 12 krzeseł.
Na takie spektrum mebli niestety nie można sobie pozwolić w przypadku mniejszych pokoi dziennych. Tu trzeba często pójść na kompromis i wybrać albo zestaw stołowy, kanapę i RTV, albo komplet komód z ławą i dwoma fotelami. Częstym wyposażeniem są tu też meblościanki. Mimo iż niektórzy uważają je za relikt PRL, to nadal są popularne; stale pojawiają się nowe projekty integrujące szafki i półki w jedną funkcjonalną całość. Obserwując rynek mieszkaniowy, można dostrzec trend w budowaniu niedużych mieszkań. W pokojach gościnnych tego typu lokali meblościanka często okazuje się najlepszym wyborem.

Salony i pokoje dzienne to największe pomieszczenia naszych domów. Trzymamy w nich telewizory, odtwarzacze, etc. Sprzęt audio melomanów i miłośników muzyki również musi znaleźć swoje miejsce. Odpowiedzią są dedykowane systemy RTV, które pomagają w organizacji domowej strefy audio-wideo. Więcej pod poniższym linkiem:

Kolejnym uzupełnieniem kompletów do salonów i pokojów gościnnych są zestawy stołowe czyli połączenie mebli szkieletowych: krzeseł i stołu. Ciekawostką może być fakt, że w XVI w. w Anglii rozpowszechniły się tego typu zestawy (jako tzw. set of chairs), złożone z sześciu lub więcej krzeseł i jednego fotela który ustawiony był na honorowym miejscu (przy jednym z krótszych boków stołu). Potem zestawy te rozwinęły się o dodatkową kanapę (leżankę). W XIX w. stół stał się najważniejszym meblem kompletów, i wokół niego zaczęto grupować nawet i kilkadziesiąt lub więcej krzeseł i foteli.
Oferowane przez nas zestawy cechuje elastyczność, jeśli chodzi o zmianę wymiaru stołu czy dostosowanie do tych wymiarów odpowiedniej liczby krzeseł lub fotelików z podłokietnikami.

Zestawy młodzieżowe

Biurko jest podstawowym elementem każdego zestawu młodzieżowego. Jeśli mebel ten, jak i pozostałe składowe zestawu, cechuje uniwersalność stylistyczna, to taki zestaw może stanowić wyposażenie także innego pokoju, jakim jest gabinet. Gabinet to pokój przeznaczony do pracy zawodowej i umysłowej. Nazwą tą określa się też komplet mebli, który stanowi za wyposażenie tego pokoju. Oczywiście warunkiem aby meble młodzieżowe mogły posłużyć za wyposażenie gabinetu jest wspomniana uniwersalność stylistyczna, brak krzykliwych kolorów oraz nietypowych form.

Poza wolnostojącymi kompletami mebli młodzieżowych i gabinetowych (często też ustawianych na kształt meblościanek) istnieje też kategoria mebli typowo młodzieżowych, które stanowią wielofunkcyjne, zintegrowane systemy łączące w jednej bryle łóżka, szafy i biurka.

Łóżko z biurkiem i szafą
Meble zintegrowane

Kompaktowość tych mebli wymusza pewną ich organizację (łóżko znajduje się u góry). W rezultacie tego typu meble stanowią jednocześnie klasę łóżek piętrowych. Przykłady tego rodzaju rozwiązań, jak i innych, np. dwóch łóżek z wbudowanym regałem, znajdziemy w kategorii

Komplety mebli dziecięcych

Tak jak biurko jest nieodłącznym elementem mebli młodzieżowych, tak dla dziecka priorytetem jest skrzynia na zabawki (oczywiście tymi zabawkami wypełniona).
Poza obowiązkową skrzynią, wyposażenie pokoiku dziecięcego stanowi również łóżko i szafa.
Na łóżku powinno się spać wygodnie, oraz bezpiecznie. W zależności od wieku, temperamentu, i innych cech dziecka, łóżeczko może być wyposażone w barierkę zabezpieczającą przed wypadnięciem.

Różowe łóżeczko
Łóżko z barierką

Tego typu barierki nie są na stałe. Gdy dziecko oraz rodzice będą już gotowi, barierkę można zdjąć.
Szuflady to kolejny element wyposażenia. Czasem występują parami, innym razem wystarczy jedna.

Łóżko w towarzystwie innych mebli
Szufladka pod łóżkiem

Kolejnym meblem pokoju malucha jest szafa. Szafy dziecięce różnią się wnętrzem od szaf dla dorosłych. Nie ma potrzeby, aby środek wypełniała duża przestrzeń do wieszania ubrań. Lepiej ją podzielić na część z półkami i część z drążkami.

Dwa typy środków
Wersja klasyczna vs wersja z półkami

Gdy dziecko podrośnie niezbędne staje się biurko. Gdy zaopatrzone jest ono w przegródki, szufladki różnej wielkości i półeczki, staje się ono dla niego tak samo atrakcyjne (jak mniej już używana skrzynia na zabawki).

Biurko dla dziecka
Biurko dla dziecka

Garderoby

Pod hasłem garderoba kryje się wiele znaczeń:

  • są to wszystkie ubrania jakie się ma
  • strój jaki się ma w danej chwili na sobie
  • szafa (jako synonim garderoby)
  • pomieszczenie gdzie przechowuje się odzież

W naszym przypadku chodzi o dwa ostatnie punkty, czyli pokoje / wnętrza zaopatrzone w zestawy szaf służące do przechowywania ubrań. W sytuacji gdy nie mamy wystarczającej ilości wolnego miejsca musimy ograniczyć garderobę do jednej lub dwóch różnej wielkości szaf. Mogą to być szafy uchylne lub otwierane przesuwnie. Gdy dysponujemy większą przestrzenią, możemy przeznaczyć na garderobę jeden pokój. Taki pokój można wyposażyć w zestawy szaf, często w układzie narożnym.

Wnętrze garderoby
Wnętrze garderoby

Jest jeszcze trzeci przypadek, czyli przedpokój. Pomieszczenie to znajduje się bezpośrednio za drzwiami do mieszkania. Gdy przedpokój jest wąski, nazywa się go korytarzem, a rozbudowane przedpokoje to hole. Wnętrza te również wypełnia się meblami - są to komplety mebli przedpokojowych. Z reguły stanowią je zintegrowane ze sobą: szafki na buty, półszafy, otwarte wieszaki i lustra. Przykłady rozwiązań znajdziemy pod linkiem

Jakie są jeszcze zestawy mebli?

Poza opisanymi wyżej typami mebli, istnieją też inne, oparte o budowę szkieletową. Była już o nich mowa, przy zestawach stołowych. Łóżka, podobnie jak stoły i krzesła, również budowane są w oparciu o tę konstrukcję. Razem z meblami skrzyniowymi, jak szafy i komody stanowią wyposażenie współczesnych sypialni.

Sypialnia w stylu industrial
Sypialnia w stylu industrial

Więcej o meblach sypialnianych dowiemy się pod linkiem

W kuchniach i jadalniach również można znaleźć meble budowane w oparciu nie o skrzynię, a szkielet. Są to narożniki kuchenne, Rolę krzeseł w tych meblach przejmują narożne ławki, a całości dopełniają nieduże taborety. Również i te meble można traktować jako komplety.

W jakim stylu urządzić wnętrze?

Każdy pojedynczy mebel, poza warstwą funkcjonalną, powinien mieć nadaną atrakcyjną formę wizualną. Stylów w meblarstwie są tuziny, i analizując choćby meble stylizowane, a więc meble wykonane na wzór poprzednich epok, można się przekonać jak długa i bogata jest historia mebli i wzornictwa.

Spośród oferty można znaleźć przykłady mebli w stylu ludwikowskim (stylowym) jednak przeważająca większość to meble w stylu nowoczesnym. Styl ten charakteryzuje się prostą, przejrzystą i oszczędną formą. Podstawową ideą jest przewaga funkcji nad formą i rezygnacja z ozdób. Charakter wielu mebli opiera się o kontrast bieli i czerni oraz inne zestawienia kolorów. Jest też szeroka oferta mebli kolorystycznie jednolitych, a także o urozmaiconych fakturach frontów, np. meble ryflowane oraz lamele pojawiające się na drzwiach szaf i komód. Tego typu elementy dekoracyjne podkreślają nowoczesny styl, dodają głębi, elegancji i nowoczesności.

Nie brakuje mebli industrialnych i loftowych, a więc o typowo przemysłowym charakterze. Styl ten cechuje surowość formy i obecnie jego popularność w Polsce rośnie.

Ciekawą estetykę demonstruje też styl glamour, w którym fiolet, purpura, róż i czerń zestawione są ze złotymi i srebrnymi akcentami. W stylu tym dominuje połysk, blask i lustrzane refleksy.

Zarysowane przykłady stylów wnętrzarskich są dość uniwersalne, tak więc styl ludwikowski, nowoczesny, loftowy czy glamour, może stać się motywem przewodnim pokoju sypialnianego, dziennego, holu, a nawet pokoju młodzieżowego.

W przypadku pokojów dziecięcych szuka się spokoju i harmonii. Meble powinny dawać poczucie bezpieczeństwa i ciepła. Kolorystyczną bazą jest z reguły biel, a kolorem uzupełniającym stonowana barwa, np. delikatny pudrowy róż.

Dostawa do Wrocławia - gratis

  • wszystkie meble z naszej oferty dostarczamy bezpłatnie pod dom na terenie Wrocławia, jak i innych miejscowości z mapki
  • inne rejony Polski - prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy
  • możliwa również dostawa do Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji

Zamówienia można składać:

Jeśli masz więcej pytań odnośnie dostawy, zamówienia, czy innych aspektów, zapraszamy do zapoznania się z naszym FAQ. Jeżeli nie znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Sprawdź opinie naszych klientów na Google Moja Firma.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl